Yönetimden Mesajlar

Yönetimden Mesajlar

 “Dizayn Grup olarak üretim programına başlamadan önce önemli ve çok zor bir karar vermemiz gerekiyordu. Ya dışarıdan bir firmadan lisans alarak başlayacak ya da önce zorlanacak, sonra kendi kendine yetecek, daha sonra da lisans verecek bir firma olmayı başaracaktık.

 

Türkiye’de yüzlerce üretici firma, kendilerinden daha güçlü bir firmanın lisansıyla üretimlerini gerçekleştirmeyi en kolay ve risksiz yol olarak görürler. Genelde lisansör Türkiye dışından bir firma olur. Çoğu kez firmaların sonunu da işin başında verdikleri bu karar belirler. Lisansörlere verilen  büyük paralar karşılığında limitli bilgi sağlanır, geliştirme faaliyetleri ise lisansörlere bırakılır. Lisans alan ise; sadece lisansörün aktardığı sınırlı bilgilerle yoluna devam etmek zorundadır. Buna, bir nevi teknik hegemonya denilebilir.

 

Dizayn Grup, işte bu kısır döngünün içine girmemek için çok mücadele vermiş ve bunu başarmıştır.

 

Dizayn Grup, dünya ölçeğinde ürün geliştiren, bunları üretebilen ve pazardan daima olumlu tepkiler alan bir firmadır. Onun içindir ki; bir Mir Holding iştiraki olan Dizayn Grup'un aktifleri içinde en büyük paylardan birini intangible varlıklar (maddi olmayan duran varlıklar) oluşturur. “

 

İbrahim MİRMAHMUTOĞULLARI

Mir Holding

Yönetim Kurulu Başkanı