Haberler

Isıtma Tesisatlarında Büyük Hata!

Isıtma tesisatlarında kullanılan alüminyum folyolu boruların sıcaklık farklılıklarında normal ppr borulardan çok daha az uzadığı ve sehimlere neden olmadığı sektör tarafından çok iyi bilinmektedir. Fakat alüminyum folyonun asıl amacı olan oksijen geçişinin engellenmesi amacı birçok yetkili tarafından bilinmemektedir.
 
Kalorifer tesisatlarında alüminyum folyosuz borular kullanıldığında, konsantrasyon farkı nedeni ile havadaki oksiJen gözenekli bir yapı olan plastikten ısıtma tesisat suyuna ulaşmaktadır. Sisteme giren oksijen sistemde pas oluşuna, kombi ve radyatör arızalanmalarına, tıkanmalara, yakıt maliyetlerinin artmasına v.b. problemlere neden olmaktadır. Birçok kombi üreticisi tesisatta kullanılan boruların oksiyen yalıtımı sağlamaması durumunda kombinin garantisini başlatmamaktadır.
 
Tesisatta alüminyum folyolu borular yerine, normal ppr boruların, cam takviyeli ppr boruların kullanılması kesinlikle yanlıştır. Cam takviyeli borular ve PPR borular alüminyum folyolu boruların kesinlikle muadili olmadığından ısıtma tesisatlarında kullanılması yanlıştır. Isıtma tesisatlarında sisteme giren oksiyen miktarı DIN 4726 standardına göre 0.1 mg/gün değerinin altında olmalıdır. Bu değer sağlanmadığında tesisat arızalanmaları, yakıt maliyetleri artışı kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Sosyal Medya'dan Bizi
Takip Edin!

Çevre ve Sürdürülebilirlik

Kalite Belgeleri

Yeni Ürünler